Θεατρικά Βραβεία Κοινού 2016

🕔03/11/2016 15:26
(3-11-2016)

Τα φετινά Θεατρικά Βραβεία Κοινού του περιοδικού "Αθηνόραμα" θα απονεμηθούν την Τρίτη 8 Νοεμβρίου 2016 στην Αίθουσα "Αλεξάνδρα Τριάντη" του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών. Την εκδήλωση, η οποία είναι αφιερωμένη στα 40 χρόνια του αθηναϊκού θεάτρου και στα 40 χρόνια θεατρικής παρουσίας του περιοδικού, σκηνοθετεί ο Σταμάτης Φασουλής. Παρουσιάζει η Σμαράγδα Καρύδη.

Οι υποψηφιότητες για βραβείο σε κάθε κατηγορία είναι:

Παράσταση
Άγριος σπόρος
Άννα Καρένινα
Victor/Victoria
Το δάνειο
Έγκλημα και τιμωρία
Ο θάνατος του εμποράκου
Ο Θεός της σφαγής
Το κουκλόσπιτο
Μάνα θα πάω στο Hollywood
Marvin’s Room

Σκηνοθεσία
Πέτρος Ζούλιας: Άννα Καρένινα
Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος, Παντελής Δεντάκης: Το δάνειο
Κωνσταντίνος Μαρκουλάκης: Ο θεός της σφαγής
Νίκος Μαστοράκης: Τα παιδιά του ήλιου
Απόλλων Παπαθεοχάρης: Victor/ Victoria
Γιώργος Σκεύας: Το κουκλόσπιτο
Ελένη Σκότη: Άγριος σπόρος
Λεβάν Τσουλάτζε: Έγκλημα και τιμωρία
Σταμάτης Φασουλής: Ο θάνατος του εμποράκου
Γιάννης Χουβαρδάς: Ριχάρδος Γ'

Ανδρικός Ρόλος
Θανάσης Αλευράς: Μάνα θα πάω στο Hollywood
Τάσος Ιορδανίδης: Έγκλημα και Τιμωρία
Γιώργος Κιμούλης: Δάφνες και Πικροδάφνες
Λάκης Λαζόπουλος: Θεέ μου, τι σου Κάναμε;
Δημήτρης Λιγνάδης: Ριχάρδος Γ΄
Μιχάλης Οικονόμου: Το δάνειο
Οδυσσέας Παπασπηλιόπουλος: Ο Θεός της σφαγής
Γιάννης Σαρακατσάνης: Το δάνειο
Τάκης Σπυριδάκης: Άγριος σπόρος
Πέτρος Φιλιππίδης: Ο θάνατος του εμποράκου

Γυναικείος ρόλος
Μπέτυ Αρβανίτη: Η Τσερλίνε και το σπίτι των κυνηγών
Ντάνη Γιαννακοπούλου: Άγριος σπόρος
Στεφανία Γουλιώτη: Ο θεός της σφαγής
Μαρία Καβογιάννη: Θεε μου, τι σου κάναμε;
Σμαράγδα Καρύδη: Sweet Charity
Αμαλία Μουτούση: Το κουκλόσπιτο
Μαρία Ναυπλιώτου: Άννα Καρένινα
Εβελίνα Παπούλια: Victor/Victoria
Πέγκυ Σταθακοπούλου: Ο θάνατος του εμποράκου
Αθηνά Τσιλύρα: Marvin’s Room

Σκηνογραφία
Γιώργος Γαβαλάς: Ο θάνατος του εμποράκου
Σταύρος Λίτινας: Έγκλημα και Τιμωρία
Εύα Μανιδάκη: Το κουκλόσπιτο
Εύα Μανιδάκη: Ριχάρδος Γ΄
Ελένη Μανωλοπούλου: Η Τσερλίνε και το Σπίτι των Κυνηγών
Εύα Νάθενα: Billy Elliot
Μανόλης Παντελιδάκης: Nine
Μανόλης Παντελιδάκης: Victor/Victoria
Γιώργος Πάτσας: Sweet Charity
Γιώργος Χατζηνικολάου: Άγριος σπόρος

Ενδυματολογία
Αναστασία Αρσένη: Άννα Καρένινα
Ντένη Βαχλιώτη: Ο θάνατος του εμποράκου
Ντένη Βαχλιώτη: Nine
Ηλένια Δουλαρίδη: Έγκλημα και υιμωρία
Ελένη Μανωλοπούλου: Η Τσερλίνε και το σπίτι των κυνηγών
Άγγελος Μέντης: Το κουκλόσπιτο
Εύα Νάθενα: Billy Elliot
Απόλλων Παπαθεοχάρης: Victor/Victoria
Τότα Πρίτσα: Sweet Charity
Ιωάννα Τσάμη: Ριχάρδος Γ'

Μουσική σύνθεση
Μάνος Αντωνιάδης: Marvin’s Room
Στέλιος Γιαννουλάκης: Άγριος Σπόρος
Nalyssa Green: Ο θάνατος του εμποράκου
Δημοσθένης Γρίβας: Ριχάρδος Γ΄
Σταμάτης Κραουνάκης: Τα παιδιά ενός κατώτερου Θεού
Δημήτρης Μαραμής: Το πανηγύρι
Μίνως Μάτσας: Ο θεός της σφαγής
Θοδωρής Οικονόμου: Άννα Καρένινα
Σήμη Τσιλαλή: Το κουκλόσπιτο
Γιάννης Χριστοδουλόπουλος: Για όνομα

Φωτισμός
Αλέκος Αναστασίου: Η Τσερλίνε και το σπίτι των κυνηγών
Αλέκος Γιάνναρος: Ο θεός της σφαγής
Κατερίνα Μαραγκουδάκη: Το κουκλόσπιτο
Μελίνα Μάσχα: Μάνα θα πάω στο Hollywood
Σάκης Μπιρμπίλης: Ο θάνατος του εμποράκου
Ελευθερία Ντεκώ: Sweet Charity
Λευτέρης Παυλόπουλος: Άννα Καρένινα
Λευτέρης Παυλόπουλος: Ριχάρδος Γ΄
Γιώργος Τέλλος: Billy Elliot
Γιώργος Τέλλος: Victor/Victoria
Συνέχεια του άρθρου
Διαφημίσεις (Ανεξάρτητο Δίκτυο)
Όλα τα μεταπτυχιακά σε ένα site !