Ποιοι μαθητές και μαθήτριες πήραν μετάλλια στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα

🕔14/09/2016 12:01

14-09-16 Ποιοι μαθητές και μαθήτριες πήραν μετάλλια στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα

Πετυχημένη κρίνεται η ελληνική συμμετοχή στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα 2016, η οποία διοργανώθηκε από την Παγκόσμια Ομοσπονδία Σχολικού Αθλητισμού (ISF) και διεξήχθη στην πόλη Τραπεζούντα, της Τουρκίας, με τη συμμετοχή 2000 αθλητών/τριών από 30 χώρες.

Η Ελλάδα συμμετείχε στα αθλήματα του Κλασικού Αθλητισμού, της Ενόργανης γυμναστικής, της Ρυθμικής Γυμναστικής και της Κολύμβησης.

Συνολικά η Ελληνική αποστολή κατέκτησε τριάντα επτά (37) μετάλλια. Δεκατρία (13) χρυσά, Δεκαεπτά ( 17) αργυρά και επτά ( 7) χάλκινα καθώς και πολλές τιμητικές θέσεις στην πρώτη οκτάδα των τελικών.

Οι μαθητές και μαθήτριες που κατέκτησαν μετάλλια είναι οι κάτωθι:

ΚΛΑΣΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

  • 1η θέση (Χρυσό μετάλλιο ): ΚΥΝΑΤΙΔΟΥ ΝΙΚΟΛΕΤΑ, στα 1500 μ.
  • 1η θέση (Χρυσό μετάλλιο ): ΑΛΕΞΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ ,στο δίσκο
  • 2η θέση (αργυρό μετάλλιο ): ΣΤΕΦΑΝ ΜΑΡΙΑΝ – ΦΛΟΡΙΑΝ, στα 200 μ.
  • 2η θέση (αργυρό μετάλλιο ): ΜHΤΑΚΙΔΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ, στο επί κοντώ
  • 2η θέση (αργυρό μετάλλιο ): ΠΑΝΤΑΖΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ,στο τριπλούν
  • 2η θέση (αργυρό μετάλλιο ): ΜΠΑΛΑΜΟΥΤΗ ΖΩΗ, στο μήκος
  • 2η θέση (αργυρό μετάλλιο ): ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ ,στο ύψος
  • 2η θέση (αργυρό μετάλλιο ): ΤΣΙΤΣΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ, στον ακοντισμό
  • 3η θέση (χάλκινο μετάλλιο ): ΜΥΣΤΑΚΙΔΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ ,στα 800 μ.
  • 3η θέση (χάλκινο μετάλλιο ): ΓΟΥΛΑΡΑΣ ΒΑΛΕΝΤΙΝΟΣ ,στα 110 μ. εμπόδια
  • 3η θέση (χάλκινο μετάλλιο ): ΦΡΑΤΖΕΣΚΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ, στη σφύρα
  • 3η θέση (χάλκινο μετάλλιο ): ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ, στο δίσκο

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

  • 1η θέση (Χρυσό μετάλλιο ): ΠΡΟΒΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ , στο έδαφος
  • 2η θέση (αργυρό μετάλλιο ): ΠΡΟΒΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, στους κρίκους

ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

  • 1η θέση ( 5 χρυσά μετάλλια): ΚΕΛΑΪΔΙΤΗ ΕΛΕΝΗ, σύνθετο ατομικό, σκοινάκι, μπάλα, κορίνες και στεφάνι.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

  • 1η θέση (Χρυσό μετάλλιο ) ) και 2η θέση (αργυρό μετάλλιο): ΣΟΦΙΑΝΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ, 100 μ. ύπτιο νέο Παγκόσμιο μαθητικό ρεκόρ αγώνων και στη σκυταλοδρομία 4×100 μικτή αγοριών
  • 1η θέση (Χρυσό μετάλλιο ): ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΗΛΙΑΝΑ-ΧΑΡΙΚΛΕΙΑ ,στα 50 μ. ελεύθερο
  • 1η θέση (Χρυσό μετάλλιο ) και 2η θέση ( δύο αργυρά μετάλλια ) :ΜΠΑΚΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ-ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ, στα 100 μ. ελεύθερο, στη σκυταλοδρομία 4×100 μικτή κοριτσιών και στη σκυταλοδρομία 4×100 μ. ελεύθερο
  • 1η θέση (Χρυσό μετάλλιο ): ΚΟΝΤΟΓΕΩΡΓΟΥ ΕΛΕΝΗ ,200 μ. πρόσθιο
  • 1η θέση (Χρυσό μετάλλιο ): ΜΠΟΛΑΝΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ,200 μ. ύπτιο
  • 2η θέση (αργυρό μετάλλιο ): ΣΟΦΙΑΝΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ, 50 μ. ύπτιο
  • 2η θέση ( τρία αργυρά μετάλλια ): ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΗΛΙΑΝΑ-ΧΑΡΙΚΛΕΙΑ ,50 μ. πεταλούδα , στη σκυταλοδρομία 4×100 μικτή κοριτσιών και στη σκυταλοδρομία 4×100 ελεύθερο
  • 2η θέση ( αργυρό μετάλλιο ): ΡΑΥΤΟΠΟΥΛΟΥ ΦΙΛΙΩ , σκυταλοδρομία 4×100 μικτή κοριτσιών
  • 2η θέση ( αργυρό μετάλλιο ): ΝΤΑΛΛΑ ΟΛΓΑ,100 μ. ύπτιο
  • 2η θέση ( αργυρό μετάλλιο ): ΜΗΤΣΑΚΟΥ ΞΑΝΘΗ, 100 μ. πεταλούδα και στη σκυταλοδρομία 4×100 μικτή κοριτσιών
  • 2η θέση ( Δύο (2) αργυρά μετάλλια ) : ΜΑΥΡΑΝΤΖΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΜΑΡΙΑ ,100 μ. πρόσθιο και στη σκυταλοδρομία 4×100 μικτή κοριτσιών
  • 2η θέση ( δύο αργυρά μετάλλια ) :ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ,200 μ. μικτή ατομική και στη σκυταλοδρομία 4×100 ελεύθερο
  • 2η θέση (αργυρό μετάλλιο ): ΚΥΝΗΓΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ-ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ , σκυταλοδρομία 4×100 μικτή αγοριών
  • 2η θέση (αργυρό μετάλλιο ): ΚΡΑΝΙΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ, σκυταλοδρομία 4×100 μικτή αγοριών
  • 2η θέση (αργυρό μετάλλιο ): ΕΜΦΙΕΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ-ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ,200 μ. πεταλούδα
  • 2η θέση (αργυρό μετάλλιο ) και 3η θέση (χάλκινο μετάλλιο ) :ΓΕΩΡΓΑΡΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, σκυταλοδρομία 4×100 μικτή αγοριών και στα 100 μ. ελεύθερο
  • 3η θέση (χάλκινο μετάλλιο ): ΜΑΝΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ, 400 μ. ελεύθερο
  • 3η θέση (χάλκινο μετάλλιο ): ΜΕΡΕΤΣΟΛΙΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, 200 μ. πρόσθιο

Η Διεύθυνση Φυσικής Αγωγής του ΥΠ.Π.Ε.Θ. συγχαίρει όλη την Ελληνική αποστολή (συνοδούς και μαθητές/τριες) που συνετέλεσαν στην κατάκτηση της μεγάλης αυτής επιτυχίας, ενώ με τη γενικότερη συμπεριφορά τους τίμησαν τις αρχές του « ευ αγωνίζεσθαι » και τη χώρα μας γενικότερα.

Διαφημίσεις (Ανεξάρτητο Δίκτυο)
Όλα τα μεταπτυχιακά σε ένα site !